SL-110-G-10
Samtec Inc.
Product No:
SL-110-G-10
Description:
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB
Series SL
Package Tube
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Insulation Color Black
Insulation Height 0.122" (3.10mm)
Ingress Protection -
Base Product Number SL-110
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 10
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.108" (2.75mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C