SL-111-TT-11
Samtec Inc.
Product No:
SL-111-TT-11
Description:
CONN RCPT 11POS 0.1 TIN PCB
Series SL
Package Bulk
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Insulation Color Black
Insulation Height 0.132" (3.35mm)
Ingress Protection -
Base Product Number SL-111
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 11
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.108" (2.75mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C