SL-112-T-12
Samtec Inc.
Product No:
SL-112-T-12
Description:
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD PCB
Payment:
In Stock : 290
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.095" (2.41mm)
Ingress Protection -
Base Product Number SL-112
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 12
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.095" (2.41mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C