SL-132-G-32
Samtec Inc.
Product No:
SL-132-G-32
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN RCPT 32POS 0.1 GOLD PCB
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board
Series SL
Package Bulk
Features -
Termination Solder
Applications -
Contact Type Female Socket
Contact Shape Circular
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Beryllium Copper
Insulation Color Black
Insulation Height 0.050" (1.27mm)
Ingress Protection -
Base Product Number SL-132
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 32
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C