
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SL02-M-18
Manufacturer:
Package:
DO-219AB (SMF)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 1.1A DO219AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.418
0.418
10
0.3382
3.382
100
0.23028
23.028
500
0.17271
86.355
1000
0.129532
129.532
2000
0.11874
237.48
5000
0.11154
557.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | eSMP® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-219AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | SL02 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | DO-219AB (SMF) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 10 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250 µA @ 20 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.1A |
| Operating Temperature - Junction | 125°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 420 mV @ 1.1 A |