SLM-115-01-T-D
Samtec Inc.
Product No:
SLM-115-01-T-D
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
.050 MICRO STRIPS
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board
Series SLM
Package Tube
Features -
Termination Solder
Applications -
Contact Type Forked
Contact Shape Rectangular
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.180" (4.57mm)
Ingress Protection -
Base Product Number SLM-115
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 30
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.115" (2.92mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C