SLM120B6
Banner Engineering Corporation
Product No:
SLM120B6
Description:
SLM SERIES: RUGGED NICKEL PLATED
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Banner Engineering Corporation
Series SLM
Package Box
Cable Length 78.74" (2m)
Light Source LED
Response Time 500µs
Product Status Active
Sensing Method -
Adjustment Type Adjustable, Potentiometer
Sensing Distance 4.724" (120mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Connection Method Cable
Ingress Protection NEMA 6P, IEC IP67
Base Product Number SLM120
Output Configuration NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Operating Temperature -20°C ~ 60°C