SLW-115-01-F-S
Samtec Inc.
Product No:
SLW-115-01-F-S
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN RCPT 15POS 0.1 GOLD PCB
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board
Series SLW
Package Bulk
Features -
Termination Solder
Applications -
Contact Type Forked
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 406VAC
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.180" (4.57mm)
Ingress Protection -
Base Product Number SLW-115
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Number of Positions 15
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.115" (2.92mm)
Current Rating (Amps) 5.5A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 105°C