SLW-115-01-L-D
Samtec Inc.
Product No:
SLW-115-01-L-D
Description:
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 406VAC
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.180" (4.57mm)
Number of Positions 30
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.115" (2.92mm)
Current Rating (Amps) 5.5A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 105°C