SLW-115-01-S-S
Samtec Inc.
Product No:
SLW-115-01-S-S
Description:
CONN RCPT 15POS 0.1 GOLD PCB
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.180" (4.57mm)
Number of Positions 15
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.115" (2.92mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights 6.09mm