Home / TVS Diodes / SM15T30AHM3/I
SM15T30AHM3/I
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SM15T30AHM3/I
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
TVS DIODE 25.6VWM 41.5VC DO214AB
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, SM15T, TransZorb®
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AB, SMC
Product Status Discontinued at Digi-Key
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number SM15T30
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 28.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 41.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 25.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 36A