Home / TVS Diodes / SM5S10ATHE3/I
SM5S10ATHE3/I
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SM5S10ATHE3/I
Package:
DO-218AC
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC DO218AC
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, PAR®
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-218AC
Product Status Active
Power - Peak Pulse 3600W (3.6kW)
Base Product Number SM5S10
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-218AC
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 212A