Home / TVS Diodes / SM5S12CAHM3/I
SM5S12CAHM3/I
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SM5S12CAHM3/I
Description:
3600 W BI-DIRECTIONAL TVS IS DO-
Package / Case DO-218AB
Product Status Active
Power - Peak Pulse 3600W (3.6kW)
Base Product Number SM5S12
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-218AB
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 181A