Home / TVS Diodes / SM5S16HE3/2D
SM5S16HE3/2D
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SM5S16HE3/2D
Description:
TVS DIODE 16VWM 28.8VC DO218AB
Package / Case DO-218AB
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 3600W (3.6kW)
Base Product Number SM5S16
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 28.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 125A