Home / TVS Diodes / SM5S85CAHM3/I
SM5S85CAHM3/I
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SM5S85CAHM3/I
Package:
DO-218AB
Batch:
Datasheet:
Description:
3600 W BI-DIRECTIONAL TVS IS DO-
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, PAR®
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-218AB
Product Status Active
Power - Peak Pulse 3600W (3.6kW)
Base Product Number SM5S85
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-218AB
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 26.3A