Home / TVS Diodes / SM6S13AHE3/2D
SM6S13AHE3/2D
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SM6S13AHE3/2D
Package:
DO-218AB
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO218AB
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, PAR®
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-218AB
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 4600W (4.6kW)
Base Product Number SM6S13
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-218AB
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 21.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 13V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 214A