Home / TVS Diodes / SM6S14HE3/2D
SM6S14HE3/2D
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SM6S14HE3/2D
Description:
TVS DIODE 14VWM 25.8VC DO218AB
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 4600W (4.6kW)
Base Product Number SM6S14
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 25.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 178A