
STMicroelectronics
Product No:
SMA6F40A
Manufacturer:
Package:
SMAflat
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TVS DIODE 40VWM 84VC SMAFLAT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4085
0.4085
10
0.33155
3.3155
100
0.22572
22.572
500
0.169252
84.626
1000
0.126939
126.939
2000
0.116366
232.732
5000
0.109307
546.535
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | STMicroelectronics |
| Type | Zener |
| Series | SMA6FxxA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads |
| Product Status | Obsolete |
| Power - Peak Pulse | 600W |
| Base Product Number | SMA6F40 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | SMAflat |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 44.4V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 84V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 40V (Max) |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 48A (8/20µs) |