Home / TVS Diodes / SMAJ33AHM3/H
SMAJ33AHM3/H
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMAJ33AHM3/H
Package:
DO-214AC (SMA)
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AC
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive, Telecom
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Product Status Discontinued at Digi-Key
Power - Peak Pulse 400W
Base Product Number SMAJ33
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.5A