Home / TVS Diodes / SMAJ36CAHM3/I
SMAJ36CAHM3/I
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMAJ36CAHM3/I
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AC
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive, Telecom
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Product Status Discontinued at Digi-Key
Power - Peak Pulse 400W
Base Product Number SMAJ36
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.9A