Home / TVS Diodes / SMAJ45AHE3/61
SMAJ45AHE3/61
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMAJ45AHE3/61
Description:
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AC
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Product Status Discontinued at Digi-Key
Power - Peak Pulse 400W
Base Product Number SMAJ45
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 72.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.5A