SMAJ4743E3/TR13
Microchip Technology
Product No:
SMAJ4743E3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
DO-214AC
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 13V 2W DO214AC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±10%
Power - Max 2 W
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Product Status Active
Base Product Number SMAJ474
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package DO-214AC
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 13 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 9.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA