Home / TVS Diodes / SMAJ54CHE3/5A
SMAJ54CHE3/5A
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMAJ54CHE3/5A
Description:
TVS DIODE 54VWM 96.3VC DO214AC
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 400W
Base Product Number SMAJ54
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Voltage - Breakdown (Min) 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.2A