Home / TVS Diodes / SMAJ550-E3/61
SMAJ550-E3/61
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMAJ550-E3/61
Package:
DO-214AC (SMA)
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 495VWM 760VC DO214AC
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Type Zener
Series TransZorb®
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 300W
Base Product Number SMAJ550
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 550V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 760V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 495V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 400mA