Home / TVS Diodes / SMAJ6.5-E3/61
SMAJ6.5-E3/61
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMAJ6.5-E3/61
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC DO214AC
Type Zener
Series TransZorb®
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 400W
Base Product Number SMAJ6.5
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 32.5A