Home / TVS Diodes / SMAJ6.5CA-E3/5A
SMAJ6.5CA-E3/5A
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMAJ6.5CA-E3/5A
Package:
DO-214AC (SMA)
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AC
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 14940
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 7500
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Type Zener
Series TransZorb®
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Product Status Active
Power - Peak Pulse 400W
Base Product Number SMAJ6.5
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Voltage - Breakdown (Min) 7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 11.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.7A