Home / TVS Diodes / SMAJ6.5CA-M3/5A
SMAJ6.5CA-M3/5A
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMAJ6.5CA-M3/5A
Product Status Active
Power - Peak Pulse 400W
Base Product Number SMAJ6.5
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Voltage - Breakdown (Min) 7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 11.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.7A