Home / TVS Diodes / SMAJ8.5AHE3/61
SMAJ8.5AHE3/61
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMAJ8.5AHE3/61
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Product Status Discontinued at Digi-Key
Power - Peak Pulse 400W
Base Product Number SMAJ8.5
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 27.8A