Home / TVS Diodes / SMB10J10HE3/5B
SMB10J10HE3/5B
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMB10J10HE3/5B
Package:
DO-214AA (SMB)
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 10VWM 18.8VC DO214AA
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AA, SMB
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
Base Product Number SMB10J
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 53.2A