
SMC Diode Solutions
Product No:
SMBJ75A
Manufacturer:
Package:
SMB (DO-214AA)
Batch:
-
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
3000
0.076247
228.741
6000
0.068628
411.768
15000
0.061
915
30000
0.05719
1715.7
75000
0.050702
3802.65
150000
0.048802
7320.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | SMC Diode Solutions |
| Type | Zener |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AA, SMB |
| Product Status | Active |
| Power - Peak Pulse | 600W |
| Base Product Number | SMBJ75 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | SMB (DO-214AA) |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 83.3V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 121V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 75V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 4.9A |