SMK316B7152MFHT
Taiyo Yuden
Product No:
SMK316B7152MFHT
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 1500PF 630V X7R 1206
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series M
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features High Voltage
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 1500 pF
Applications Automotive
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Not For New Designs
Thickness (Max) 0.049" (1.25mm)
Voltage - Rated 630V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number SMK316B
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C