SMM02040B1204JB300
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
SMM02040B1204JB300
Description:
RES 1.2M OHM 5% 1/4W MELF 0204
Tolerance ±5%
Resistance 1.2 MOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case MELF, 0204
Product Status Active
Size / Dimension 0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Mini MELF
Temperature Coefficient ±100ppm/°C