SMX55C105KAN240
KYOCERA AVX
Product No:
SMX55C105KAN240
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1UF 50V X7R DIP
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series SMX
Package Bulk
Ratings -
Features Low ESL (Stacked), High Temperature
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1 µF
Applications SMPS Filtering
Lead Spacing 0.250" (6.35mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Stacked DIP, 6 Lead
Product Status Obsolete
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.250" L x 0.300" W (6.35mm x 7.62mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 200°C