
Texas Instruments
Product No:
SN7404DR
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 6CH 1-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.995
1.995
10
1.7879
17.879
25
1.6872
42.18
100
1.43735
143.735
250
1.349608
337.402
500
1.180907
590.4535
1000
0.978462
978.462
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 7400 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | SN7404 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Output High, Low | 400µA, 16mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 22ns @ 5V, 15pF |