
Texas Instruments
Product No:
SN7405N
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INV OPEN COL 6CH 1-IN 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.28
2.28
10
2.0501
20.501
25
1.9342
48.355
100
1.647775
164.7775
250
1.547208
386.802
500
1.353807
676.9035
1000
1.121722
1121.722
2500
1.044364
2610.91
5000
1.005689
5028.445
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 7400 |
| Package | Tube |
| Features | Open Collector |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | SN7405 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 12 mA |
| Current - Output High, Low | -, 16mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 55ns @ 5V, 15pF |