
Texas Instruments
Product No:
SN7406DRG4
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER OPEN 6CH 1-IN 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0735
1.0735
10
0.9595
9.595
25
0.91086
22.7715
100
0.748125
74.8125
250
0.699314
174.8285
500
0.618013
309.0065
1000
0.487901
487.901
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 7400 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Open Collector |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | SN7406 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Output High, Low | -, 40mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 23ns @ 5V, 15pF |