
Texas Instruments
Product No:
SN7407NSR
Manufacturer:
Package:
14-SO
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.25V 14SOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.254
1.254
10
1.1191
11.191
25
1.06248
26.562
100
0.872575
87.2575
250
0.815708
203.927
500
0.720841
360.4205
1000
0.569088
569.088
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 7400 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | Open Collector |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Elements | 6 |
| Base Product Number | SN7407 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Current - Output High, Low | -, 40mA |
| Number of Bits per Element | 1 |