
Texas Instruments
Product No:
SN74128D
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8215
2.8215
10
2.5346
25.346
25
2.39096
59.774
100
2.037085
203.7085
250
1.912768
478.192
500
1.673672
836.836
1000
1.386753
1386.753
2500
1.291116
3227.79
5000
1.243303
6216.515
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 7400 |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NOR Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | SN74128 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Output High, Low | 42.4mA, 48mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 18ns @ 5V, 150pF |