
Texas Instruments
Product No:
SN7414DR
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INV SCHMITT 6CH 1-IN 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3275
2.3275
10
2.08905
20.8905
25
1.97106
49.2765
100
1.679315
167.9315
250
1.576848
394.212
500
1.379742
689.871
1000
1.143211
1143.211
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 7400 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Schmitt Trigger |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | SN7414 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.6V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Output High, Low | 800µA, 16mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 22ns @ 5V, 15pF |