
Texas Instruments
Product No:
SN7416D
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER OPEN 6CH 1-IN 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.185
2.185
10
1.9665
19.665
25
1.85516
46.379
100
1.58042
158.042
250
1.483976
370.994
500
1.298479
649.2395
1000
1.075884
1075.884
2500
1.00168
2504.2
5000
0.964582
4822.91
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 7400 |
| Package | Tube |
| Features | Open Collector |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | SN7416 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Output High, Low | -, 40mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 23ns @ 5V, 15pF |