
Texas Instruments
Product No:
SN7417DR
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.25V 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6625
1.6625
10
1.4896
14.896
25
1.40524
35.131
100
1.19738
119.738
250
1.124344
281.086
500
0.983801
491.9005
1000
0.815148
815.148
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 7400 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | Open Collector |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Elements | 6 |
| Base Product Number | SN7417 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Current - Output High, Low | -, 40mA |
| Number of Bits per Element | 1 |