
Texas Instruments
Product No:
SN7432N
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE OR 4CH 2-INP 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5745
2.5745
10
2.3142
23.142
25
2.18348
54.587
100
1.86029
186.029
250
1.746784
436.696
500
1.528436
764.218
1000
1.266416
1266.416
2500
1.179083
2947.7075
5000
1.135412
5677.06
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 7400 |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | OR Gate |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | SN7432 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 22 mA |
| Current - Output High, Low | 800µA, 16mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 22ns @ 5V, 15pF |