
Texas Instruments
Product No:
SN7438D
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND OPEN 4CH 2IN 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8715
1.8715
10
1.68055
16.8055
25
1.58574
39.6435
100
1.35109
135.109
250
1.268592
317.148
500
1.110018
555.009
1000
0.919733
919.733
2500
0.856302
2140.755
5000
0.824581
4122.905
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 7400 |
| Package | Tube |
| Features | Open Collector |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | SN7438 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 8.5 mA |
| Current - Output High, Low | -, 48mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 22ns @ 5V, 45pF |