
Texas Instruments
Product No:
SN74ABT16240ADL
Manufacturer:
Package:
48-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 5.5V 48SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9
1.9
10
1.7043
17.043
25
1.60816
40.204
100
1.369995
136.9995
250
1.286376
321.594
500
1.125579
562.7895
1000
0.932624
932.624
2500
0.8683
2170.75
5000
0.836142
4180.71
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ABT |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 4 |
| Base Product Number | 74ABT16240 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |
| Number of Bits per Element | 4 |