
Texas Instruments
Product No:
SN74ABT16245ADL
Manufacturer:
Package:
48-SSOP
Batch:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 48SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.033
2.033
10
1.8278
18.278
25
1.72406
43.1015
100
1.46889
146.889
250
1.379248
344.812
500
1.206842
603.421
1000
0.999951
999.951
2500
0.93099
2327.475
5000
0.896515
4482.575
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ABT |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74ABT16245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |
| Number of Bits per Element | 8 |