
Texas Instruments
Product No:
SN74ABT16373ADL
Manufacturer:
Package:
48-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC 16BIT TRANSP D-LATCH 48-SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.147
2.147
10
1.9323
19.323
25
1.82286
45.5715
100
1.55306
155.306
250
1.458288
364.572
500
1.276002
638.001
1000
1.057255
1057.255
2500
0.984342
2460.855
5000
0.947891
4739.455
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ABT |
| Circuit | 8:8 |
| Package | Tube |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch |
| Output Type | Tri-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Base Product Number | 74ABT16373 |
| Independent Circuits | 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Delay Time - Propagation | 4.1ns |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |