
Texas Instruments
Product No:
SN74ABT16543DL
Manufacturer:
Package:
56-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 56SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5745
2.5745
10
2.30945
23.0945
25
2.17854
54.4635
100
1.85611
185.611
250
1.742832
435.708
500
1.524978
762.489
1000
1.263557
1263.557
2500
1.176414
2941.035
5000
1.132837
5664.185
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ABT |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74ABT16543 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 56-SSOP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |
| Number of Bits per Element | 8 |