
Texas Instruments
Product No:
SN74ABT2240AN
Manufacturer:
Package:
20-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 5.5V 20DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.292
1.292
10
1.1514
11.514
25
1.09288
27.322
100
0.89756
89.756
250
0.83904
209.76
500
0.741494
370.747
1000
0.58539
585.39
2500
0.546364
1365.91
5000
0.519042
2595.21
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ABT |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74ABT2240 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 12mA |
| Number of Bits per Element | 4 |