
Texas Instruments
Product No:
SN74ABT2244AN
Manufacturer:
Package:
20-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.197
1.197
10
1.0697
10.697
25
1.01536
25.384
100
0.834005
83.4005
250
0.77957
194.8925
500
0.68894
344.47
1000
0.543894
543.894
2500
0.507632
1269.08
5000
0.482248
2411.24
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ABT |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74ABT2244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 12mA |
| Number of Bits per Element | 4 |