
Texas Instruments
Product No:
SN74ABT2244ANS
Manufacturer:
Package:
20-SO
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 20SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.33
1.33
10
1.19225
11.9225
25
1.13164
28.291
100
0.929385
92.9385
250
0.868794
217.1985
500
0.767771
383.8855
1000
0.606138
606.138
2500
0.565725
1414.3125
5000
0.537444
2687.22
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ABT |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74ABT2244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SO |
| Current - Output High, Low | 32mA, 12mA |
| Number of Bits per Element | 4 |